Kadınlar Dilşat Aktaş ve Nuray Mert İçin Sokakta - bianet

Kadınlar Dilşat Aktaş ve Nuray Mert İçin Sokakta

İstanbul ve Ankara'da kadınlar, Başbakan Erdoğan'ın hakkında "O kadın mıdır, kız mıdır" dediği Dilşat Aktaş ve "namert" diye hakaret ettiği gazeteci Nuray Mert'e destek için sokaktaydı. "Bu kadın düşmanı yüz yabancımız değil" diyen kadınlar, özgürlükleri için mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

İstanbul ve Ankara'da kadınlar, Hopa'daki olayları protesto etmek için panzer üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalça kemiği kırılan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dilşat Aktaş hakkında "O kadın mıdır, kız mıdır?", gazeteci Nuray Mert hakkında ise "namert" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etti.
"Bu kadın düşmanı yüz yabancımız değil"

İstanbul'daki eylem, Galatsaray Meydanı'ndaydı. "Her yer Hopa, Hepimiz kadınız", "Cinsiyetçi başbakan istemiyoruz", "Derenin başında, panzerin üstünde, kadınlar her yerde", "Hepimiz Dilşat'ız hepimiz kadınız" sloganları atan kadınlar, Aktaş'ın panzerin üstündeyken çekilmiş fotoğraflarını taşıdı.

Başbakan Erdoğan'ın Dilşat Aktaş şahsında eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren tüm kadınlara saldırdığına dikkat çeken kadınlar, Erdoğan'ın "Bu ülkenin meydanları boş değil" sözlerine de "Meydanları kadınlar dolduracak", "Kadınlar meydanları halk ve kadın düşmanlarına bırakmayacak" yazılı dövizlerle yanıt verdi.

Kadınlar adına basın açıklamasını Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol okudu; "Kadın düşmanlarına karşı sokaktayız, Dilşat'a sahip çıkıyoruz" dedi:

"Bu kadın düşmanı yüz bizim için yabancı değil. Günde beş kadının öldürüldüğü ve son yedi yılda kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığı bir ülkede 'Medya olayları abartıyor' diyen, 'Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum' diyen bir başbakanın ve aynı zihniyeti paylaşan kadın düşmanlarının, en ufak bir karşı çıkışta halka saldırırken kadınları hedef göstermesinden, kendi ikiyüzlü ahlak anlayışlarını topluma dikte etmeye çalışmasından daha doğal bir şey olamaz."

Birol'un ardından Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Döndü Taka Çınar söz aldı. Çınar, Başbakan Erdoğan'ın "Duble yolları, Dersim'de olduğu gibi kolay harekat yapılsın diye inşa ediyormuşuz. Bu mertlik değil namertliktir" diyerek eleştirdiği gazeteci Nuray Mert'e de destek verdi.

Başbakana "Gırtlakta 9 boğum vardır. Söyleyeceklerini her birinden geçirirken düşünmen lazım" diye seslenen Çınar, "Emekçilere, kadınlara, engellilere, işçilere, köylülere, alın teriyle geçinenlere, aydınlara, yazarlarla, sanatçılara hakaret etmekten vazgeç yoksa senin sonun da Mübarek olacak" dedi.

ÖDP'li kadınlar adına konuşan Deniz Özlem Bilgili ise "Erdoğan jinekolog mu ahlak polisi mi bilmiyoruz ama haddini bilmiyor" dedi; kadınların kadın düşmanlarına karşın sokaklarda olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ı "en cinsiyetçi, en kadın düşmanı başbakan" olarak nitelendiren Sosyalist Feminist Kolektif açıklamasında ise, "O konuştukça bize yönelik şiddet artıyor. Dilşat'a geçmiş olsun diyoruz ve başbakan konuştukça hepimizin başına Dilşat'ın başına gelenlerin geleceğini biliyoruz" denildi.
Kadınlar Ankara'da da sokakta

Ankara'daki eylem ise Yüksel Caddesi'ndeydi. "'Kız mıdır kadın mıdır' diyemezsin, bedenimiz bizimdir. Erkek devlet şiddetine son" yazılı pankart açan kadınlar, Aktaş'ın resimlerinin de bulunduğu dövizler taşıdı; "Hepimiz Dilşat'ız", "Tayip elini bedenimden çek" sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Sakine Yılmaz, Başbakan Erdoğan'ın seçim meydanlarında ayrımcılığı, gericiliği ve kadın düşmanlığını körüklediğini, derelerine ve çayına sahip çıkan Hopa halkını hedef gösterdiğini söyledi.

Yılmaz, "Kadın düşmanlarına karşı meydanlarda, sokaklarda, barikatın önünde kadınlar olarak vardık, varız, var olacağız. Bu meydanlar boş değil. Bu meydanları sizin gibi gerici, faşist halk düşmanlarına bırakmayacağız. Kadınların önüne kurduğunuz her barikata, tacizci katil polislerinize karşı kız kardeşlerimizle her zaman sokakta mücadeleyi büyüteceğiz" dedi.
Erdoğan ne demişti?

Başbakan Erdoğan, Konya mitinginde, Aktaş'ı kast ederek "Bu sabah bakıyorum bir televizyon kanalında Ankara'da bir polis panzerine tırmanan bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem. Ve oradan, panzer yetmiyormuş, oradan hızını alamıyor, kalkanla yerinde duran polisimize elindeki sopayla saldırıyor, vuruyor, polis yerinde sabrediyor. Gelecek polisin kalkanına vuracak, panzerine saldıracak ne işe yarıyor bunlar, ne yapmaya gidiyor? Bunların görevi ne? Neymiş Hopa'nın hesabını sormaya geliyorlarmış. Bu ülkenin meydanları boş değil" demişti.(BB)

0 yorum ---- Kadınlar Dilşat Aktaş ve Nuray Mert İçin Sokakta - bianet

Etkinliklere katılmak için aşağıdaki boş kutuya varsa görüşünüzle birlikte Ad-Soyad ve Mesleğinizi belirtmeniz yeterlidir.

  Şemsiye! Şemsiye!

8 Mart Yaklaşıyor!

2011 Kadınlara Sosyal Güvence Copyleft